شیوع مصرف شیشه در آرایشگاه ها و باشگاه ها - لاغر شدن به چه قیمتی؟

سرویس زناشوییبه نقل از دکتر من؛ بخش سلامت پوست و مو:

حفظ تناسب اندام و مراقب سلامت خود بودن زمانی قابل تحسین است که کاهش وزن همراه با تغذیه مناسب و راهکارهای معقولانه باشد. در این بین برخی افراد به قدری به تناسب اندام و کاهش وزن اهمیت می دهند که حتی حاضرند برای رسیدن به وزن ایده آل بدون آنکه عوارض و روش رسیدن به وزن مناسب برایشان اهمیتی داشته باشد، از سلامتی و گاهی جان خود نیز بگذرند!

لاغری امروز به بزرگترین دغدغه بسیاری از خانم ها تبدیل شده است، اکثر خانم هایی که نگران بالا رفتن وزن شان هستند و در تلاشند که روز به روز وزن شان را پایین و پایین تر بیاورند. آنها از خوردن خوراکی های مورد علاقه شان هم امتناع می کنند و فقط و فقط به وزن شان فکر می کنند.

حفظ تناسب اندام و مراقب سلامت خود بودن زمانی قابل تحسین است که کاهش وزن همراه با تغذیه مناسب و راهکارهای معقولانه باشد. در این بین برخی افراد به قدری به تناسب اندام و کاهش وزن اهمیت می دهند که حتی حاضرند برای رسیدن به وزن ایده آل بدون آنکه عوارض و روش رسیدن به وزن مناسب برایشان اهمیتی داشته باشد، از سلامتی و گاهی جان خود نیز بگذرند!

در این بین افراد سودجو با دادن شعارها و تبلیغاتی مثل، کاهش وزن در کوتاه ترین زمان ممکن، بدون هیچ عوارضی خیلی لاغر شوید، لاغری ۱۰۰ درصد تضمینی‏، لاغری بدون بازگشت و ... برای فروش اقلام دارویی در سطح شهر، عطاری ‌ها و اماکن عمومی انجام می ‌دهند و آنقدر این شعارها قابل باور است که هر مخاطبی را برای استفاده از آنها ترغیب می شود.

این تب بالای لاغری آنقدر فراگیر شده است که مخاطبان فریفته تبلیغات گسترده اینترنتی و ماهواره‌ ای شده اند و به این ترتیب داروهای غیرمجاز در بین مشتریان لاغری راه یافته است و مشتریان از مصرف هیچ یک از این داروهای تجویزی نمی گذرند!

ماجرا آنجا وخیم ‌تر به نظر می‌رسد که به گفته برخی از متخصصان بسیاری از داروهای لاغری حاوی مواد روان‌گردان از جمله "شیشه" بوده که با کم اشتها کردن افراد باعث لاغری سریع فرد می شود اما می‌ تواند سبب بروز عوارض جبران ناپذیری در فرد شود. از جمله عوارض استفاده از این داروهای لاغری می توان افسردگی و بی‌ اشتهایی را نام برد.

متاسفانه امروزه برخی از شهروندان با بی ‌اطلاعی از عوارض مصرف اینگونه دارو‌ها با اجرا کردن تجویز برخی از مربیان ورزشی و همچنین آرایشگران برای کاهش وزن خود اقدام به مصرف آنها می‌کنند.

توزیع شیشه در برخی آرایشگاه ‌های زنانه

امروزه برخی از سالن‌های زیبایی بانوان به عوامل توزیع مواد مخدر "شیشه" تبدیل شده است و آن را به عنوان ماده ‌ای موثر برای از بین بردن چین و چروک‌ های صورت و البته موثرترین ماده برای لاغر شدن به مشتریان خود معرفی می‌ کنند. برخی از بانوان نیز که زیباتر شدن برایشان در الویت قرار دارد، پس از چندبار شنیدن تبلیغات، وسوسه شده تا حداقل برای یکبار هم که شده این ماده را استفاده کنند اما بعد از مدت کمی کاملا به آن وابسته می‌ شوند و به این دارو اعتیاد پیدا می کنند.
شیوع مصرف شیشه در آرایشگاه ها و باشگاه ها/ لاغر شدن به چه قیمتی؟
درست است که شیشه باعث لاغری سریع می شود و باعث می شود که مشتری به خواسته خود برسد اما این ماده اعتیاد آور عواقب ناگواری به بار می آورد و موجب تضعیف بافت عضلانی، اختلال درسیستم عصبی و مغزی و از بین رفتن قدرت تشخیص افراد می شود.

هر چند در اکثر شهرهای کشور، حداقل چند مورد از این آرایشگاه ‌ها که مبلغان مصرف شیشه هستند، فعالیت می‌کنند اما شواهد نشان می ‌دهد تعدد این آرایشگاه ‌ها در شهرهایی همچون تهران، کرمانشاه، شیراز، کرج و برخی شهرهای شمالی کشور بیشتر است.

حال سوال این است که نظارت بر آرایشگاه ها جهت جلوگیری از فروش و شیوع این ماده اعتیاد آور بر عهده چه کسی است؟ چطور اینقدر آزادانه این داروهای مخرب مورد فروش و استفاده قرار می گیرد؟

خطر اعتیاد زنان برابر با خطر بمب هسته ای

چندروز پیش بود که دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی خطر اعتیاد زنان را برابر با خطر بمب هسته ‌ای ارزیابی و گفت: اعتیاد به شیشه به ‌واسطه آثار مخربی که در اجتماع بر جای می‌گذارد، بسیار خطرآفرین و نیازمند توجه است.

محمد زیدوند در جلسه شورای فرعی مبارزه با موادمخدر به شیوع مصرف شیشه در بین نوجوانان و جوانان اشاره کرد و ادامه داد: در برخی از آرایشگاه‌ های زنانه به بهانه زیبایی چهره و تناسب ‌اندام، شیشه توزیع می‌شود که باید مردم در این زمینه آگاه شوند.

این مقام مسئول درباره سود حاصل از فروش موادمخدر توضیح داد: مافیای موادمخدر در دنیا سالانه 500 تا 600 میلیارد دلار از فروش این مواد درآمد کسب می‌کنند و با پولشویی و اختلاس این پول را وارد چرخه اقتصادی کرده و گردش مالی قابل ‌توجهی را در دنیا رقم می ‌زند.

زیدوند از افزایش 36 درصدی کشت خشخاش افغانستان در سال 2013 نسبت به سال 2012 خبر داد و عنوان کرد: با تلاش‌ها و اقدامات فرهنگی ایران کشت خشخاش در استان‌های کشور افغانستان که با ایران هم جوارند، کمتر شده است، ولی افزایش 1500 تنی خشخاش در سال 2014 در این کشور قابل توجه است.

شیوع مصرف شیشه در آرایشگاه ها و باشگاه ها/ لاغر شدن به چه قیمتی؟

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان به بازی سیاست با جان انسان‌ها اشاره و بیان کرد: دشمنان به خاطر اهداف سیاسی خود مردم را به مصرف روانگردان و مواد مخدر با بهانه استعمال موادی که اعتیادآور نیست، ترغیب می‌کنند.

به گفته‌ زیدوند، طبق آمارها 67 درصد مبتلایان به اچ‌آی‌وی، 25 درصد قتل‌ها، 23 درصد خشونت‌ها، 40 درصد سرقت‌ها، 64 درصد زندانی‌ها و 51 درصد همسرکشی‌ ها در کشورمان ناشی از سوءمصرف موادمخدر بوده و خسارت‌ ناشی از مصرف موادمخدر در ایران سالانه بین 10 تا 20 هزار میلیارد تومان است.

مصرف "شیشه" در باشگاه های ورزشی!

همانطور که گفته شد سودجویان از فروش "شیشه" در باشگاه ها غافل نمانده اند و مخاطبان اصلی خود را در باشگاه ها پیدا کرده اند. بسیاری از بانوانی که برای به دست آورن اندام و وزن ایده آل در باشگاه ها ثبت نام می کنند به دام این افراد سودجو می افتند.

چند روز قبل دکتر سعید علی ‌آبادی، دکترای مدیریت ورزش در رابطه با علل روی آوردن بانوان به سمت داروهای غیرمجاز برای لاغری گفت: متاسفانه در شرایطی به ‌سر می ‌بریم که بانوان ما تنها خوش ‌اندامی را می بینند و صبر هم ندارند. مربیان آنها هم برای اینکه شاگردان خود را از دست ندهند به عمد یا غیرعمد آنها را به سوی مکمل‌ های ناصحیح سوق می ‌دهند. این موضوع از خطرات جدی است که ورزش زنان و مردان را تهدید می‌ کند و ‌ای ‌کاش که تنها آنها به مکمل‌های غذایی روی بیاورند و به سمت موادمخدر از قبیل شیشه و کراک نروند.
شیوع مصرف شیشه در آرایشگاه ها و باشگاه ها/ لاغر شدن به چه قیمتی؟
علی آبادی در ادامه تصریح کرد: چاقی مفرط پس از زایمان، کم ‌تحرکی، فقر ورزشگاه و پارک ‌های تخصصی و کمتر بیرون ‌آمدن از خانه و نداشتن تحرک و مشغولیت بیشتر بانوان با غذاهای لذیذ در آشپزخانه از جمله مسایلی است که سبب تجمع چربی در اندام زنان می‌شود.

دکتر علی‌آبادی همچنان بیان کرد: معمولا در میان بانوان از بین ‌بردن این چربی ‌ها پس از مدتی به یک آرمان تبدیل می‌ شود و استفاده از روش‌های لاغری کاذب مانند لیپوساکشن، کویتیشن، ال‌ پی‌ جی و... در میان آنها رواج پیدا می‌ کند. متاسفانه استفاده از مواد روان‌گردان مانند شیشه یکی از مسایلی است که نمی‌ توان از آن چشم پوشید.

لازم به ذکر است که باشگاه ‌های اندکی هستند که فعالیت‌ هایشان بر پایه کارهای اصولی و علمی است و سلامتی جسم مهم‌ ترین دغدغه آنهاست. اما اینکه چه نهادی یا سازمانی باید بر نحوه عملکرد این باشگاه ها و آرایشگاه ها نظارت کند مشخص نیست!
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه