پاسخ سوالات خود در زمينه - آکنه - را اينجا بخوانيد

پاسخ سوالات برخی از کاربران درخصوص "آکنه" که توسط پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو داده شده است، به شرح ذیل می باشد:

***سارا:

دختری 25 ساله هستم که جهت درمان جوش صورت به پزشک مراجعه کرده ام و مدت 2 هفته است داروهایم را بصورت مرتب استفاده کرده‌ام ولی متأسفانه پاسخی نگرفتم، چه باید بکنم؟

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: این درمان کمی طول می کشد و باید صبور بود و البته فقط نگه دارنده است و علت عود آن می‌تواند همان جوش های غرور جوانی باشد.

***رامین:

سلام-خسته نباشید-من نزدیک به دو ماه پیش با نظر پزشک خود درباره ی آکنه شروع به مصرف کپسول‌های رواکوتان کردم +ژل شستشوی موراد+ لوسیون‌های اکسفولیاک.در این مدت به مقدار قابل توجهی وزن کم کردم+سایزم هم کم شده،آزمایش کبد و چربی هم دادم همه چیز عالی بود و شبها هم 1/5ساعت میدوم.شبها هم شام وچربی نمیخورم.1-علت کم شدن وزنم چیست؟2-آیا آکنه ای که بیشتر روی دوشم دارم واز نوع کنگلوباتا است کاملا خوب میشود؟ متشکرم.

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: آکوتان همان تیر خلاص در درمان آکنه است که در صورت شدید بودن میزان آکنه تجویز می‌شود و عموما میزان غدد چربی را در همه جای بدن کم کرده و دارای عوارضی همچون خشکی لب و مخاط بینی است که برای جلوگیری از خون ریزی احتمالی استفاده از مرطوب کننده وازلین پیشنهاد می‌شود ولی برای چکاپ و آنزیم های کبدی هر ماه آزمایش های کبد تجویز شده و ارتباطی با کاهش وزن ندارد.

***محسن:

بهترین و کم هزینه ترین روشهای از بین بردن لکه ی قرمز جای جوش را معرفی نمایید

با تشکر


پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: درمان‌های قدیمی استفاده از میکرودرم بوده و امروز با درمان تخصص پانچ گرافت تمام گودی‌ها و چاله ها برداشته شده و با بهره گیری از لیزر محل مورد نظر صاف و یک دست می‌شود.

***ناشناس:

من جوانی 23 ساله هستم که سرم جوش میزنه آیا روشی برای درمان هست؟ البته شامپو های دارویی هم استفاده کردم جواب نگرفتم

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: بسته به دو علت عمده و مهم است، یکی وجود مخمرها قارچی غیر عفونی در سر، که شایع تر است و دیگری عفونت پوست سر که در اغلب موارد شیوع چندانی ندارد.

***حمید:

سلام من جوانی 20ساله ام هر روز جوش های سرسفید روی صورتم در می آید با توجه به دستکاری آنها ردشان روی صورتم باقی مانده برای از بین بردن ردشان باید چه کار کنم لطفا دارو و پماد معرفی کنید.

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: دارو درمانی و پماد در این زمینه چندان موثر نیست زیرا نوعی اسکار یا جوش گاه بوجود آمده است و بهترین راه درمان با پانچ گرافت و سپس لیزر فرکشنال است.

***سحر:

برای درمان جوش های سرسیاه چه باید کرد از لایه بردارهای متعددی استفاده کردم ولی تاثیر زیادی نداشت؟

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: باید نوع جوشها و علت بروز آنها مشخص شود ولی با تجویز پزشک درمان متداول، استفاده از داروهای ضد لک است که البته چندان موثر نیست و در این زمینه لیزر فرکشنال کمک کننده و موثر است.

***محمد:

سلام من پسری 19 ساله هستم..بر روی بازو هام جوش های زیادی میزنه..یه راه سریع بجز مصرف صابون آنتی باکتریال بفرمایید

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: مهمترین گزینه، در صورت مشاهده آکنه به ویژه در ظهور اولیه درمان کامل، متصل و قطعی آن است و بطور کلی این عارضه در محلهایی که بدن بیشتر تعرق کرده و رطوبت بیشتری دارد به چشم می خورد و استرس و استفاده از داروهای بدن سازی و تسترون تشدید می‌کنند و مصرف لوسیون کلیندامایسین، الکترومایسین و شست و شوی روزانه فقط 2 بار در روز و بدون ایجاد ساییدگی با آب کمی سرد بسیار موثر است.

***پارسا مهر:

سلام.سریع ترین راه درمان جای آکنه مثل تیرگی یا فرورفتگی چیه؟

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: فرآورده هایی از این دست دارای گوگرد، مواد پروکساید و محلولهای آزالیک اسید هستند که تشدید کننده‌ند و بهترین دارو در این زمینه مصرف ترتینوعین در شب است که به علت داشتن دوزهای دارویی متنوع باید توسط متخصص تجویز شود و نیز کرم آدابالم 1/10 درصد و یا محلولش در شب و ضد آفتاب در روز برای رفع حساس شدن پوست مصرف شود.

***زهرا:

سلام،بازو ها و اطراف گردن من به طور ناگهانی پر از جوش های قرمز شده که به شدت می خارند.آیا حساسیت به غذا موجب به وجود امدن این جوش ها شده؟ برای بهبود آنها چه کاری انجام دهم؟

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: وضعیت شما از نظر آلرژی نیازمندبررسی است.

***مریم:

سلام 25 سال سن دارم مدتی است در ناحیه چانه دچار جوش زیر پوستی یا چیزی شبیه آن شده ام که برجسته است در مراجعه به پزشک پماد هیدروکورتیزون تجویز شد ولی اصلا اثری نداشته است گاهی این برجستگیها میخوابد ولی دوباره به شکل قبل برمیگردد لطفا راهنمایی کنید.با تشکر


پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: برای شما احتمالا کیست سبورتیت است که به صورت لایه‌ای التهابی قابلیت بزرگ شدن دارد و تنها چاره تخلیه آن توسط یک متخصص است و قبل از همه نیاز به معاینه دقیق تری دارد.

***الهام:

با سلام مدت چند ماه است که قسمت چانه ام جوش های چرکی می زند و اصلا هم خوب نمیشوند مال هر چی باشه از دستشون خسته شدم . میشه بگید باید چکار کنم .....

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: احتمالا نوعی عارضه درماتیک تماسی و التهاب پوستی باشد که معمولا در نتیجه نوعی حساسیت به لاک ناخن به صورت گذاشتن دست زیر چانه بعد از لاک زدن و یا اگزمایی باشد که در نتیجه مصرف داروهای کورتونی بوجود می آید.

***رحیمی:

با سلام 34سال سن دارم سر و صورت وسینه و پشتم جوش های سر زردی در می آورند برای درمان آنها چیکار کنم با تشکر


پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: با توجه به این گفته شما، می تواند یک تپخال چرکی باشد ولی به علت گسترش آن بیشتر احتمال التهاب و عفونت ریشه مو می رود که معمولا اکثر قسمت های رویش مو را در بدن فرا می گیرد و تنها درمان آن آنتی بیوتیک است.

***معصومه:

با سلام...خانمی 26ساله هستم...مدت یه سال و نیم است برای جوش صورت به دکتر مراجعه کردم..جوش روی پیشونی من وجود دارد..داروهای ساختگی تجویز کردند ولی زیاد نتیجه بخش نبوده...جوش ها کم شدن ولی اثرشون هست...خواهش میکتم پاسخ سوالمو بدین...چی استفاده کنم آخه خسته شدم ازین همه هزینه های بی نتیجه...

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: مورد شما احتمالا آکنه دیرپا است که معمولا از 25 سالگی به بعد بروز می کند و درمانش در این زمان بسیار سخت است و در حال حاضر مصرف داروی آکوتان را پیشنهاد می کنم و استفاده از داروها و محلولهای موضعی در این زمینه چندان موثر نیست.

***فائزه:

روشی غیردارویی برای از بین بردن لک های قهوه ای جای جوش وجود دارد؟البته به جز لیزر

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: استفاده طولانی مدت از کرم های لکه بر در شب و کرم های ضد آفتاب در روز+ دوری از نور آفتاب پیشنهاد می‌شود.

***احمد:

با سلام و احترام25 سال سن دارم که نزدیک دو سال است جوش هایی در قسمت پشت سر و صورت بوجود آمده که مدتی از بین می روند ولی دوباره رشد کرده و پر از عفونت زرد رنگ می شود که چندین بار به پزشک مراجعه و با یک بسته قرص نسخه مرا می پیچد و اثر ندارد خواهشمند است راه درمانی را برایم بیندیشید .

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: مورد شما نیازمند بررسی است و بهتر است از خود ترشحات نمونه برداری شود تا علت و نوع آن از نظر باکتریایی و یا میکروبی بودن مشخص شود و نگران نباشید بعد از تشخیص دقیقی درمان قطعی است.

***رضا:

سلام، منافذپوستی روی گونه هام وبینیم بیش ازاندازه بازه و دانه های سیاه توشه، ممنون میشم اگه راه درمان وخوب شدنشو بگین که مثل اولش بشه

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: این دانه ها با درمان‌های دارویی قابل رفع است اما منافذ باز شده را نمی توان کاری کرد و با افزایش سن معمولا چنین اتفاقی می افتد و در این زمینه درمانهای دارویی موقت می باشد.

***الهه:

با سلام.من دختری ۲۵ساله ام.ازاوایل دوره نوجوانی صورت و سرشونه هام جوش میزد اغلب جوش های بزرگ زیرپوستی مدتی تحت نظرپزشک آ.سی.نترون مصرف کردم که باعث کلی عوارض مثل خون دماغ و... شد آخرش هم اثر نکرد.بعضیا حجامت رو پیشنهادمیکنن لطفا درمورد درمانم راهنماییم کنین.مرسی.


پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: معمولا مصرف آکوتان در این موارد به طور متوسط 3 الی 4 ماه گاهی 12 ماه است و ابتدا باید مشخص شود که دقیقا از چه دوز دارویی استفاده شده و برای جلوگیری از خون دماغ استفاده از مرطوب کننده و وازلین پیشنهاد می‌شود.

***بهار:

سلام

من 8 ساله اکنه ندولرکیستیک دارم هر چه درمان موضعی و گیاهی کردم خوب نشده چیکار کنم ..راکوتان بخورم یا داکسی؟؟انزیمای کبدیمم یه خورده بالاس حدودای 130

لطفا راهنمایی کنید


پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: باید مجددا آزمایش کبد بدهید و آن موقع نوع تجویز مشخص می‌شود و لطفا سرخود دارویی انتخاب نکنید و معمولا راکوتان به عنوان قوی ترین داروی ضد آکنه در موارد شدت آکنه مصرف می‌شود و می تواند بر میزان آنزیم های کبدی اثر گذارد.

***مهرداد:

سلام من چندین ساله که روی بدنم جوش دارم که عمدتا روی شونه هام و بازوهام و البته کمرم هستن جوش ها بعضی وقتا کم و بعضی وقتا زیادتر میشن این جوش ها حتی تا نزدیکای مچ دستم هم میرسه چه کار کنم

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: اطلاعات دقیقی از سن و نوع جوشهای شما ندارم و در حال حاضر بهترین پیشنهاد بررسی‌های تشخیصی دقیق تر است و می تواند آثار جوش های غرور جوانی نیز باشد ولی قبل از هر نوع درمانی آزمایش های تشخیصی را پیشنهاد می کنم.

***هادی:

با سلام پیشانی من گاهی جوش های سر سفیدی میزنه که خیلی دردناکه یعنی از دو سه روز قبلش سردردهای من شروع میشه و پیشانی ام هم به نور خورشید حساس میشه که اگه بیرون برم نور خورشید باعث شدت سردرد میشه و وقتی جوش بیرون زد کم کم این علائم کمتر میشن.می خواستم ببینم دلیل و درمانش چیه؟من 24 سالمهبا تشکر.


پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: شما باید حتما آزمایش بدهید البته احتمال حساسیت شما به نور خورشید هم می رود ولی آزمایش تشخیصی همه چیز را مشخص می کند و البته نوع تغذیه پر چرب یا پر قند و شیرین هم در بروز این جوشها بی تقصیر نیستند.

***مهدی:

پسری 23 ساله هستم از دوران بلوغ شروع به جوش زدن کردم تا الان هم جوش می زنم ، مثلا یه هفته روبه بهبوده یکدفعه جوش های قرمز زیاد میشه (جوش هام قرمزه بعضا سر سفید ) مدت 1 ساله که ورزش هم می کنم اما چندان فرقی نکرده ، ازمایش هم دادم مشکلی نداشتم ، از اون موقع اونقدر محلول و کرم و صابون شستشو زدم که پوستم خراب شده ، چرا درست نمیشه ؟ لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ از: دکتررسول آذرنیا، متخصص پوست و مو: اینها به احتمال بسیار قوی همان جوشهای بلوغ جوانی است و به هیچ عنوان دستکاریشان نکنید زیرا پس از مدتی جایش بصورت لکه های بد شکل و حتی گود باقی می ماند که درمانش زمان بر است، اما در مورد ورزشتان تعرق بالا و استفاده داروهای کورتونی و تسترون جوشها و آکنه ها را نیز تشدید می کند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه