چرا بايد در انتخاب ضدآفتاب دقت کنيم؟

سرویس زناشوییبه نقل از دکتر من؛ بخش سلامت پوست و مو:

دکتر احساني متخصص پوست در اين خصوص گفت: يکي از مشتقات ويتامين A به نام رتينيل پالميتات است که از خانواده رتينول هاست. که مانند رتينول بي خطر بوده و اين نکته جاي تعجب ندارد چون رتينيل پالميتات بر روي پوست تبديل به رتينول مي‌شود.
وي پيرامون مشکلي که رتينل پالميتات ايجاد مي‌کند اظهار داشت: شکلي که وجود دارد اين است که اين رتينول به حجم سلولي باز مي‌گردد، چيزي که در شب‌ها به دنبال آن هستيم اما نمي‌خواهيم در طول روز رخ دهد.
وي گفت: افراد بايد براي انتخاب ضدآفتاب مناسب پوست خود، حتماً به پزشک مراجعه کنند تا به عوارض ناشي از آن دچار نشوند.

وي در ادامه توصيه کرد: بايد تا حد امکان از تردد حين ساعات اوج آفتاب مثل ساعات 10 تا 4 بعد ازظهر خودداري کرد و براي محافظت از لب‌ها مي‌توان از لوازم آرايشي که نقش ضدآفتاب هم دارند استفاده کرد.


وي در پايان گفت: محافظت از چشم‌ها هم نبايد فراموش شود و بايد دقت کرد تا عينک‌هاي استاندارد انتخاب شود و بتواند اشعه‌هاي منفي فرابنفش را به خوبي جذب کنند.

قبل از انتخاب ضد آفتاب به چه نکاتي بايد توجه کرد؟

انتخاب نوع ضدآفتاب در فصل زمستان و تابستان، تفاوت چنداني با هم ندارد؛ ولي در زمينه انتخاب ضدآفتاب مناسب، بايد به چند مورد اصلي توجه کرد:
1- در تابستان چون تعريق بيش از زمستان است، استفاده از ضدآفتاب‌ها بايد با فاصله زماني کوتاه‌تري تجديد شود که اين زمان هر 2 ساعت يک بار پيشنهاد مي‌شود. در زمستان چون هوا خشک‌تر است و تعريق به ميزان کم‌تري انجام مي‌شود و شست‌وشوي پوست نيز در محيط بيرون به‌دليل سرماي هوا و پايين بودن تعريق کمتر صورت مي‌گيرد، مي‌توان با تواتر کمتري ضدآفتاب را استفاده کرد؛ يعني به‌نظر مي‌رسد، هر 3 ساعت يک‌بار کافي باشد؛ البته همان‌طور که گفته شد، اسکي‌بازان بايد بسيار محتاط باشند؛ يعني اولا از ضدآفتاب‌هاي حاويSPF بالا (50 به بالا) استفاده کنند، ثانيا هر 1 تا 2 ساعت، ضدآفتاب را تجديد کنند؛ چرا که برف و يخ تا 85 درصد UVB را منعکس کرده و خطر آفتاب‌سوختگي در اين شرايط بسيار بالا مي‌رود.

2- افرادي که پوست خشکي دارند، بهتر است در زمستان از ضدآفتاب‌هايي استفاده کنند که حاوي مرطوب‌کننده نيز باشد و مصرف ضدآفتاب‌هاي فاقد چربي براي اين افراد مناسب نيست؛ اين افراد بايد از شست‌و‌شوي بيش‌از‌حد پوست پرهيز کنند. البته بيماران مبتلا به جوش صورت (آکنه)، بايد در اين فصل همچنان از ضدآفتاب‌هاي فاقد چربي استفاده کنند و درصورت احساس خشکي صورت، مي‌توانند از مرطوب‌کننده‌هاي فاقد چربي کمک بگيرند.

3- معمولا اين سوال پيش مي‌آيد که افرادي که مي‌خواهند از کرم‌هاي مرطوب‌کننده استفاده کنند، بايد اول ضدآفتاب بزنند يا اول کرم مرطوب‌کننده؟ در پاسخ بايد گفت، اگر فردي ازضدآفتاب‌هاي فيزيکال استفاده مي‌کند، مي‌تواند ابتدا مرطوب‌کننده بزند و سپس از ضدآفتاب استفاده کند؛ اما اگر فرد از ضدآفتاب شيميايي استفاده مي‌کند، ابتدا بايد روي پوست تميز و غيرچرب ضدآفتاب بزند و حداقل 20 دقيقه از کرم ديگري استفاده نکند تا جذب پوست شود و بعد از آن، مرطوب‌کننده بزند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه